Lefkada 2023 / Lefkada Leto 2023 / Letovanje Lefkada 2023 / Grčka Leto 2023
Lefkada (poznata i kao Lefkas ili Levkas) je četvrto grčko ostrvo po veličini i pripada grupi Jonskih ostrva. U ovoj grupi se nalazi 7 ostrva. Pored Lefkade, u nju spadaju i Krf, Kefalonija, Paksos, Itaka, Kitira i Zakintos. Glavni grad Lefkada je Lefkas. Ostrvo je sa kopnom spojeno plutajućim mostom koji se nalazi preko 50 metara širokog kanala Drepanos. Na ovaj način je Lefkada jedino ostrvo, pored Evije, do kog se može doći automobilom.
Ostrvo Lefkada ima površinu od oko 330 kvadratnih kilometara, a ukupna dužina obale iznosi 117 kilometara. Lefkada je okružena sa 9 ostrva: Meganisi, Kastos, Kalamos, Maduri, Skorpios, Skorpidi, Kitros, Sparti i Tilia. Zajedno sa ovih 9 ostrva, i sa još nekolicinom manjih, čini pokrajinu Lefkada. Lefkadaa broji oko 22.000 stanovnika. Tokom letnjih meseci se ovaj broj znatno povećava zahvaljujući ogromnom broju turista iz celog sveta koji posećuju ovo prelepo ostrvo.
Lefkada je uglavnom brdovito ostrvo. Ostrvo ima tri planinska vrha koja su na visini preko 1.000 metara. Najviši planinski vrh je Stavrota (1.182 metra) i nalazi se u središnjem delu ostrva. Drugi po veličini je vrh Elati (1.126 metara), a treći po veličini je Sveti prorok Ilija (1.014 metara). Na Lefkadi se nalazi i par plodnih dolina i kanjona sa bogatim rastinjem. Klima na ostrvu je sa dugim i toplim letima i sa blagim i kišovitim zimama što pogoduje biljnom svetu. Tako se na ostrvu mogu videti doline maslina, a veoma dobro uspeva voće i povrće i vinova loza.
Na istočnoj obali ostrva se nalaze manja mesta: Ligia, Nikiana, Perigiali i Nidri koje je najpoznatije i najrazvijenije letovalište na ovoj obali. 20 kilometara južno od Nidrija se nalazi Vasiliki, najpoznatiji centar za jedrenje na ostrvu. Južno od Vasilikija se nalazi Rt Lefkata sa liticom 30 metara visine. Prema mitologiji, grčka pesnikinja Safo je skočila sa ove litice i tako počinila samoubistvo. Na zapadnoj obali ostrva se nalazi jedna od 3 najpoznatije plaže Lefkade – Porto Katsiki.
Ime Lefkada potiče od imena ’Lefkas Petra’ ili ’Lefkas Akra’, drevno ime od današnje Leukate – južnog rta ostrva. U prevodu sa grčkog reč leukos znači belo. Divlje, bele litice rta gde je, prema mitologiji, pesnikinja Safo okončala svoj život u ime ljubavi, su ono po čemu su Korinćani dali ime ostrvu. Prema grčkom geografu, Korinćani su preimenovali antički grad Nirikos u Lefkada.
Prvi stanovnici Lefkade potiču još iz doba paleolita. Cenjeni nemački arheolog Vilhelm Dorfeld je izveo iscrpna arheološka istraživanja u Nidriju i došao je do bitnih nalaza iz bakarnog doba (2.000 godina pre nove ere). Tokom ovih istraživanja došlo se do zaključka da je Lefkada zapravo Itaka iz Homerovog epa o Ilijadi i Odiseji i da se Odisejeva palata nalazi zapadno od Nidrija, na južnoj obali Lefkade.
Antički grad Nirikos iz 7. veka pre nove ere je bio prva prestonica Lefkade. Grad je otkriven na mestu današnjeg naselja Kaligoni, nadomak grada Lefkasa. Grad je bio opasan velikim kamenim zidom i samo mali deo tog zida je opstao do danas. Istorija Lefkade je usko povezana sa gradom Korintom nakon što je postala Korintska kolonija u 7. veku pre nove ere. Gradjani Lefkade su, tokom perioda kolonizacije od strane Korinćana, učestvovali u velikom broju bitaka kao što je bitka kod Salamine. Tokom Peloponeskog rata su bili saveznici Sparte i učestvovali su u osvajanjima Aleksandra Makedonskog.
197. godine pre nove ere su Rimljani okupirali Lefkadu. Tokom tog perioda sagradjen je veliki broj gradjevina na Lefkadi, kao što je kameni most dužine 700 metara koji je povezivao Lefkadu sa Akarnanijom. Nakon vladavine Rimljana, Lefkadu su okupirali Francuzi 1294. godine, a 1479. godine je ostrvo palo pod vlast Otomanskog carstva. Lefkada je na kratko bila pod vlašću Venecije (1502. i 1503. godine), pa su je ponovo osvojili Turci. Tokom perioda pod vlašću Venecije, stanovnici Lefkade su pretpreli ogromne promene. Venečani su modernizovali javni život na ostrvu tako što su osnovali sudove i uspostavili osnovne administrativne usluge. 1810. godine Lefkadu kolonizuju Englezi. Oni su nametnuli velike takse gradjanima, ali su u isto vreme dosta uložili u ostrvo: izgradili su puteve, mostove, akvadukte. 1864. godine Lefkada konačno dobija nezavisnost i 21. maja iste godine se potpisuje ugovor o ujedinjenju jonskih ostrva sa nezavisnom grčkom državom
Lefkada je jedno od najlepših i najpopularnijih grčkih ostrva, ali je uprkos tome i dalje veoma turistički nerazvijena, sa autentičnim selima u brdu, netaknutom prirodom i lošom infrastrukturom. Lefkada je najpoznatija po svojim fantastičnim peščanim i šljunkovitim plažama, ali je i poznata destinacija za jedrenje jer pruža odlične uslove za bavljenje istim. Lefkada je postala pristupačnija za turiste otvaranjem aerodroma u Prevezi.
Pored prelepih plaža, na Lefkadi se mogu videti i mnoge atrakcije: istorijske znamenitosti, muzeji, manastiri, srednjevekovni venecijanski zamak u Nidriju, praistorijski grad Nirikos, crkva u Agios Ioannisu, vodopadi Dimosari i mnogo drugih atrakcija.